Fall 2019 C-Day winners

Best Undergraduate Capstone Project

1st Place (Tie)

  • UC-13 IT Capstone NCR/USSS by Alex Philavong (BSIT), Oswaldo Armas (BSIT), Seth Carroll (BSIT), Lawson Garlin (BSIT), Sol Kim (BSIT) Advisor:  Dr. Ying Xie
  • UC-19 KSU Research Portal by Ava Podrazhansky (BSCS), Cody Harrison (BSCS), Adnan Rashied (BSCS) Advisor:  Dr. Selena He

2nd Place

  • UC-17 Data Analytics for CPE KSU by Faviola Guzman (BSIT), Jose Calderilla (BSIT), Brandon  Woodard (BSIT), Michael Ghaly (BSIT), Salar Attarha (BSIT), Terry Ro (BSIT) Advisor:  Dr. Ming Yang

3rd Place

  • UC-11 IoT Threat Discovery by Gregg Hammer (BSSWE), Paris Walters (BSSWE), Dewong Lucas (BSSWE), Bryan Monoue (BSSWE) Advisor:  Dr. Reza Parizi

 

Best Graduate Capstone Project

1st Place

  • GC-09 Table Order Management System by Vincent Ogonor (MSSWE), Abdulaziz Houbani (MSSWE), Robert Hennings (MSSWE), Merlyn Sequeira (MSSWE), Pui Tam (MSSWE) Advisor:  Dr. Reza Parizi

2nd Place

  • GC-05 Refinement Neural Network Smart Car by Bhavana Pateriya (MSCS), Sowmya Kari (MSCS), Neha Rajendra Gosavi (MSCS) Advisor:  Dr. Xiaohua Xu

3d Place

  • GC-13 Phishing Awareness Training App by Travis Brown (MSIT), Sammy Box (MSIT), Nicholas Moore (MSIT), Quincy  Nwagu (MSIT), Wesley Steverson (MSIT) Advisor:  Dr. Lei Li

 

Best Undergraduate Research Project

1st Place

  • UR-03 Geospatial Cyber Threat Hunting by Kristopher Barnette (BSIT), Rabab Turabi (BSIT), Lain Alexander (BSIT) Advisor:  Dr. Ming Yang

2nd Place

  • UR-02 Machine Learning Network Intrusion by Jayden Johnson (HS Intern) Advisor:  Dr. Dan Lo

3d Place

  • UR-04 Adversarial Attacks on Applied CNN by Morris Wan (HS intern) Advisor:  Dr. Selena He

 

Best Graduate Research Project

1st Place

  • GR-04 DL Network Anomaly Detection by Daniel Karasek (MSCS), Jeehyeong Kim (Doctoral Researcher), Victor Kemmoe (MSCS), Seunghyeon Shin (MSCS) Advisor:  Dr. Junggab Son

2nd Place

  • GR-08 Parallel FDG Clustering with Spark by Daniel Brown (MSCS) Advisor:  Dr. Yong Shi

3d Place

  • GR-02 Data Mining by Genetic Programming by Mahsa Shokri Varniab (MSCS) Advisor:  Dr. Chih-Cheng Hung

 

NCR Capstone Award

UC-13 IT Capstone NCR/Anti-Skimming solutions for NCR and USSS

Alex Philavong (BSIT) Oswaldo Armas (BSIT) Seth Carroll (BSIT), Lawson Garlin (BSIT), Sol Kim (BSIT) Advisor: Dr. Ying Xie

 

Alumni Award

UC-24 Computer Vision for Fall Detection by Ryan Taylor (BSIT), Elise Maloney (BSIT), Dion Agbontaen (BSIT), Marquez McClendon (BSIT) Advisor:  Dr. Hossain Shahriar​

 

2019 C-Day Photo Gallery

©